Vispera

Logo Ventures bu doğrultudaki ilk yatırımını, perakende sektörü için görüntü tanıma odaklı teknolojiler geliştiren Vispera’ya gerçekleştirdi. Actus-Logo Ventures, aralarında ABD merkezli Keiretsu Capital fonunun da bulunduğu ilk etaptaki melek yatırımcılardan sonraki ikinci raund yatırımcı olarak Vispera’ya yatırım yaptı. Actus-Logo Ventures 1.2 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirerek, güncel değeri 12 milyon dolar olarak belirlenen Vispera’nın %10’una ortak oldu.

Vispera, perakende sektöründe mağaza içi uygulama, izleme ve denetim süreçlerinin mükemmelleştirilmesi hedefiyle kurulmuş bir teknoloji firmasıdır. Kendi geliştirdiği görüntü işleme/makina öğrenmesi teknolojisi sayesinde Vispera, sektörde hali hazırda kullanılan insana dayalı ve hataya açık geleneksel yöntemlerden çok daha hızlı, güvenilir ve maliyet avantajlı perakende uygulama ve denetim çözümleri sunmaktadır.

Vispera, Prof. Dr. Aytül Erçil ve Dr. Ceyhun Burak Akgül tarafından 2014 yılında %100 Türk sermayesi ile kuruldu. Firma, geliştirdiği Vispera Görüntü Tanıma Servisi sayesinde mağazada çekilen raf fotoğraflarından hareketle, raftaki ürünleri pozisyonları ve adetleriyle birlikte tanımakta ve bu sayede raftaki ürün bulunurluğu, önyüz sayısı, rakiplere göre raf payı ve planogram uyumunu kontrol ederek SKU düzeyinde detaylı ve aksiyona dönüştürülebilir raporlar üretmektedir. Söz konusu hizmet; insan gözünün ayırt edebildiği her ürünü, %99’un üzerinde kesinlik ile tanımaktadır. Dondurma gibi en zorlu alanlarda adeta rakipsiz olan Vispera, çikolata, bisküvi benzeri zor ürünlerde ise %90’ların da üzerine çıkarak, rakiplerine oranla çok daha başarılı sonuçlar elde etmektedir.

Vispera, manuel uygulamaların 1 aya ulaşabilen raporlama sürelerine karşın çok daha hızlı, dolayısıyla uygulanabilir ve çok daha ekonomik çözümler sunabilmektedir.

Proje hakkında detaylı bilgi için www.vispera.co adresini ziyaret edebilirsiniz.